Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2010 JoomlaWorks, a business unit of Nuevvo Webware Ltd.
Правова позиція з приводу повернення збору на обов’язкове пенсійне страхування при купівлі житла вперше

 

Загальновідомим є факт, що при нотаріальному оформленні договорів купівлі-продажу житла покупці у всіх випадках повинні сплачувати збір на обов’язкове пенсійне страхування у розмірі 1% від вартості житла, що передбачено ст.1 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування».

Згідно п.п. 15-3 п. 15 Порядку сплати збору на обов’язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету міністрів України №1740 від 03.11.1998р., нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Водночас, згідно ст. 49 Закону України «Про нотаріат» нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо особа, яка звернулася з проханням про вчинення нотаріальної дії, не внесла встановлені законодавством платежі, пов'язані з її вчиненням.

Поряд з тим, ст.1 Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування» також передбачено винятки, за якими від сплати збору звільняються громадяни, які купують житло, перебуваючи у черзі на одержання житла або купують житло вперше.

Таким чином, із загального правила про обов’язковість сплати збору при придбанні нерухомого майна законодавцем встановлено два винятки - громадяни, які придбавають житло вперше та які перебувають у черзі на одержання житла.

Однак, із листа Міністерства юстиції України та Пенсійного фонду України «Щодо збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, який справляється у разі купівлі-продажу нерухомого майна» від 13.12.1999 р. вбачається, що в Україні не існує єдиної системи реєстрації прав на нерухоме майно та, відповідно, органу, компетентного видавати довідки на підтвердження обставини первинного придбання житла.

Відтак, особи, які перебувають у черзі на одержання житла або купують житло вперше, в будь-якому разі вимушені сплачувати 1% від вартості житла до Пенсійного фонду, інакше нотаріус відмовить у реєстрації договору купівлі-продажу.

За таких умов, для встановлення факту купівлі житла вперше чи стягнення безпідставно сплаченого збору необхідно звертатись до суду із відповідним позовом.